Thursday, March 21, 2019

παγκρατι θεατρο

Χωρίς ενέργεια στην άμυνα (είχε μόλις 2 φάουλ στα 3’’ πριν το τέλος) ο Ολυμπιακός στο πρώτο 10λεπτο στη Μόσχα, βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ να κυνηγάει. Επίσης στην επίθεσή του δεν είχε και προσπάθειες μέσα στη ρακέτα (πλην του Πρίντεζη) στηριζόμενος μόνο σε μακρινά σουτ.

4100444
(Ο Τεόντοσιτς (δ) μαρκάρει το Μάντζαρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο β δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα, έκλεψε μπάλες (και είχε δημιουργία με το Σπανούλη) αλλά η διαφορά με μικρο-διακυμάνσεις παρέμεινε στους 10 πόντους για την ΤΣΣΚΑ Μ., που έμοιαζε να ελέγχει το ματς.

4100512
(Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις ο Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

αγόρασε στην φήμη πούλα στο γεγονός

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Σφαιρόπουλος άφησε αρκετή ώρα στο παρκέ το Σπανούλη που βρήκε ρυθμό και καλάθια (εκτός από τη δημιουργία), αλλά και τον Παπαπέτρου (που θα καλύπτει μαζί με τον Παπανικολάου τη θέση 3 απόντος του Λοτζέσκι). Η διαφορά κάποια στιγμή έπεσε και στους 3 (55-52), αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε λύσεις στην επίθεση όταν ανέβαζε ταχύτητα.

4100625
(Καλός και πάλι ο Παπανικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο κόουτς του Ολυμπιακού απέσυρε για αρκετή ώρα Σπανούλη και Πρίντεζη στον πάγκο επιμένοντας σε σχήμα με Αγραβάνη, Παπανικολάου και Παπαπέτρου που μάζεψαν ακόμη τη διαφορά. Όταν επέστρεψε ο Σπανούλης και με τον Παπαπέτρου να σκοράρει κατά βούληση (81-81 στο 38.30’’ και 86-84 στα 30’’ πριν το τέλος) οι ερυθρόλευκοι διεκδίκησαν τη νίκη. Αυτή κατέληξε στους γηπεδούχους χάρις στην ευστοχία τους στις βολές.

4100681
(Εντυπωσιακή εμφάνιση για τον Παπαπέτρου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό οι Σπανούλης και Παπαπέτρου (4/6 τρίποντα και εύστοχες τις κρίσιμες τελευταίες επιθέσεις) με 16 πόντους (ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε και 7 ασσίστ). 13 είχε ο Παπανικολάου και 12 ο Μάντζαρης, αλλά οι δύο Αμερικανοί ψηλοί (Μπιρτς και Γιανγκ) και ο Γουότερς ήταν εκτός κλίματος αγώνα.

4100612
(Τεόντοσιτς (σουτάρει) και Ντε Κολό το κορυφαίο δίδυμο γκαρντ στην Ευρώπη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με 23 πόντους έκαστος, Ντε Κολό και Τεόντοσιτς (με ένα απίθανο καλάθι και φάουλ στο 81-81) απέδειξαν γιατί δίκαια αποτελούν το κορυφαίο δίδυμο περιφερειακών στην Ευρώπη.

Τα 10λεπτα: 25-15, 47-37 (22-22), 71-63 (24-26), 90-86 (19-23)

(δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)